2 miliardy genetycznie zmodyfikowanych komarów dopuszczonych do wypuszczenia w Kalifornii i na Florydzie

komar
W tym tygodniu brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec ogłosiła, że ​​otrzymała zgodę amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na wypuszczanie genetycznie zmodyfikowanych komarów w niektórych częściach Florydy i Kalifornii po zakończeniu swojego programu testowanego w zeszłym roku. Zmodyfikowane genetycznie samce owadów zostały zaprojektowane tak, aby wytwarzały bezpłodne samice, co idealnie zmniejsza liczbę lokalnych populacji i występowanie chorób przenoszonych przez komary.

Samiec komara wyhodowany przez Oxitec – gatunek o kryptonimie OX5034 – jest potomkiem Aedes aegypti, znanego gospodarza wielu chorób, w tym Zika, dengi i żółtej febry. Kiedy te komary łączą się z samicami pochodzącymi z określonego obszaru, uważa się, że produkują larwy, które umierają przed osiągnięciem dorosłości, zanieczyszczając w ten sposób całą populację. A ponieważ tylko samice komarów gryzą i żywią się ludzką krwią, nie uważa się, aby zmodyfikowane owady stanowiły zagrożenie dla ludzi.

W zeszłym roku, po zatwierdzeniu przez EPA i władze lokalne, Oxitec rozpoczął pilotażowy program wypuszczania milionów tych komarów w niektórych częściach Florydy, we współpracy z Obszarem Kontroli Komarów Florida Keys. Oxitec ogłosił w środę, że EPA zatwierdziła kontynuację programu na Florydzie, a także zgodę na nowy program w Kalifornii. Decyzja EPA zezwala na wypuszczenie ponad 2 miliardów komarów w dwóch stanach.

„Nasz zespół jest niezwykle dumny z otrzymania kolejnej ważnej zgody EPA. Gray Frandsen, dyrektor generalny Oxitec, powiedział w oświadczeniu opublikowanym przez towarzystwo: „Rozszerzenie naszych wysiłków w Stanach Zjednoczonych odzwierciedla silne partnerstwo, które rozwinęliśmy” z dużą i zróżnicowaną grupą interesariuszy w lokalnym, stanowym i krajowym.

Metoda Oxitec jest najnowszym przykładem technika znana jako technika aseptyczna, stosowana do kontrolowania lub zmniejszania populacji innych szkodników, takich jak muchy ślimakowe. Ale serial nie jest pozbawiony kontrowersji. Niektórzy mieszkańcy Florydy od dawna sprzeciwiają się wypuszczaniu komarów, podczas gdy niektóre grupy twierdzą, że stanowią one nieokreślone zagrożenie dla zdrowia lub środowiska. Inni twierdzą, że EPA i agencje lokalne nie zrobiły wystarczająco dużo, aby zapewnić pełną przejrzystość projektu.

Amerykańska policja szykuje się do wojny, wysyła zbroję na Ukrainę Pierwszy zwiastun
Star Trek: Strange New Worlds jest pełen jazdy konnej i romansu w uniwersum
Johna Cartera, ale zawsze prawdziwie epicki sequel 10 moduł księżycowy
wrzesień 2019 przyciągnął wiele uwagi, gdy twierdził, że niewielki procent potomstwa wyprodukowanego przez brazylijskiego komara Oxitec przeżył i przekazał swoje geny reszcie populacji. Ale gazeta została szybko skrytykowana przez innych naukowców za brak przekonujących dowodów na poparcie tych twierdzeń, a także obawy redaktorów czasopisma opisujących wiele rzekomych wad. Załączono do gazety w marcu 2020 r.

Tymczasem opublikowane dane Oxitec pokazują, że ich programy znacznie zmniejszają lokalne populacje komarów, a Brazylia oficjalnie zatwierdziła wykorzystanie tych gatunków komarów w 2020 roku nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zwierząt ani środowiska. Niezależne programy kontroli sterylnych komarów w innych miejscach – wykorzystujące bakterie zamiast genów w celu zmniejszenia płodności samców komarów – wykazały podobny sukces w zmniejszaniu populacji komarów i wskaźników chorób, takich jak gorączka denga.

Chociaż EPA zatwierdziła inne programy Oxitec, firma będzie wymagać dodatkowej zgody od odpowiednich lokalnych agencji regulacyjnych, której nie trzeba udzielać. Na przykład, pomimo zgody EPA na rozpoczęcie programu w Teksasie w 2021 r., ostatecznie tak się nie stało.

Dodaj komentarz