Dlaczego lepiej nie używać aplikacji latarki?

smartfon
Jest to często przydatne narzędzie. Od zarania smartfonów lampa błyskowa LED tylnego aparatu jest dwa razy dłuższa niż latarka. Większość nowoczesnych smartfonów ma obecnie oficjalny przycisk latarki, który aktywuje światło LED, ale jeszcze niedawno przeciętny użytkownik musiał pobrać aplikację z latarką zaprojektowaną do tego samego. Te aplikacje były bardzo przydatne, gdy ta funkcjonalność nie była dostępna, ale teraz ich przeznaczenie jest puste.

Dla tych, którzy nadal pobierają aplikację latarki na swoje telefony, może się to wydawać nieszkodliwym zapomnianym oprogramowaniem. Jednak w przypadku wielu z tych aplikacji istnieje niepokojąca praktyka, która obejmuje poszukiwanie dostępu do uprawnień, które zastępują ich pierwotny cel. Te uprawnienia, które w przypadku aplikacji latarki dotyczą tylko dostępu do tylnej kamery urządzenia, są ustawione tak, aby zapewnić, że aplikacja pozostanie bezpieczna w piaskownicy. Niestety okazuje się, że niektóre aplikacje latarek wymagają uprawnień do funkcji, do których nie powinny mieć dostępu.

Niewiarygodnie długa lista uprawnień Przycisk latarki Androida jest teraz tak powszechnie używany, że Google zaczął tworzyć nowe sposoby dostępu do tej funkcji. Ale dla niedoświadczonych użytkowników, którzy wcześniej usuwali wszystkie stare aplikacje latarki, nadal mogą istnieć pewne niebezpieczeństwa.

Ankieta Avast wykazała, że ​​zaskakująca liczba aplikacji do latarek prosi o niepotrzebną liczbę uprawnień, czasami nawet 77 z nich. Po przyznaniu te uprawnienia umożliwiają aplikacji wykonywanie czynności, takich jak odtwarzanie kontaktów lub nagrywanie dźwięku. Obecnie nie jest jasne, czy wszystkie aplikacje związane z latarką uzyskują dostęp do uprawnień na urządzeniach z Androidem w złych zamiarach, ale wygląda na to, że niektóre aplikacje tak. Niektóre z tych ciemniejszych aplikacji do latarek zostały nazwane przez Avast, w tym Super Color Flashlight, Super Bright Flashlight i Flashlight Plus.

Jednak użytkownicy Androida nie są jedynymi, którzy muszą być ostrożni. Niektóre aplikacje do latarek na iPhone’a stawiają również absurdalne wymagania licencyjne, jak zauważono w ankiecie przeprowadzonej przez andnbsp; Dostępna wersja papierowa & nbsp; w 2014. Aplikacje latarki wydają się prosić o pozwolenie na śledzenie lokalizacji iPhone’a, korzystanie z aparatu lub odczytywanie kalendarza urządzenia. W ciągu ostatnich kilku lat przeciętny użytkownik iPhone’a był mniej podatny na oszukanie przez aplikację z latarką, zwłaszcza tę inbsp; wszystkie nowoczesne urządzenia ios i nbsp; posiada standardowy przycisk latarki.

Skąd masz tyle władzy?

Osadzanie reklam to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy przez firmę tworzącą aplikacje. Twórcy aplikacji pracują z oprogramowaniem reklamowym, więc mogą próbować uzyskać dostęp do uprawnień w telefonie, o które nie zostaniesz poproszony. Niektórzy twórcy aplikacji będą również współpracować z firmami reklamowymi, aby wyodrębnić dane użytkowników dla zysku. Może to sprawić, że korzystanie z mniej renomowanych aplikacji będzie nieco ryzykowne dla prywatności, jeśli przyznasz tym aplikacjom uprawnienia, których nie potrzebują.

Zamiast tego najlepiej jest po prostu usunąć te aplikacje tak szybko, jak to możliwe i upewnić się, że uprawnienia wymagane przez aplikacje są niezbędne do ich podstawowej funkcjonalności. W przypadku użytkowników iPhone’a istnieje również metoda upewnienia się, że aplikacje nie uzyskują dostępu do części telefonu, których nie chcesz. Jeśli przejdziesz do Ustawienia, a następnie Prywatność, możesz zobaczyć, które aplikacje zażądały uprawnień na Twoim iPhonie, a także możesz włączyć lub wyłączyć uprawnienia dla poszczególnych aplikacji. Możesz także włączyć andnbsp; Zgłoś prywatność swojej aplikacji, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, aby zobaczyć, kiedy i w jaki sposób aplikacja korzysta z tych uprawnień.

użytkowników Androida może również spać spokojnie, przechodząc do Ustawień, następnie Prywatności, a następnie Menedżera uprawnień. Tutaj możesz zobaczyć, jak aplikacja działa na Twoim telefonie i jak działa z uprawnieniami. Możesz także przełączać uprawnienia dla poszczególnych aplikacji. Jeśli kupiłeś urządzenie z Androidem w ciągu ostatniej połowy dekady i nie pobrałeś kilku aplikacji, przyznając im uprawnienia do dzikiego upuszczania, możesz nie być zbytnio narażony na ryzyko padnięcia ofiarą złośliwych aplikacji do latarek i ich wątpliwych sposobów.

Dodaj komentarz