Dlaczego Mars ma 7 ton śmieci

NASA
Ludzkość jest dobra w wielu sprawach. Może budować ratujące życie sztuczne organy i tworzyć naładowane emocjonalnie dzieła sztuki, muzykę, książki i filmy, które rozśmieszają, płaczą i wzdychają. Stworzyliśmy sztuczną inteligencję (bo naturalna inteligencja nie wystarczyła?), wznieśliśmy najwyższe budynki i przygotowaliśmy najbardziej luksusowe potrawy z najprostszych składników.
Ale robiąc to, każdego roku produkujemy również 11,2 miliarda ton odpadów. W samych Stanach Zjednoczonych każda osoba wytwarza 4,9 kg odpadów dziennie. To przerażająca liczba, która z roku na rok się pogarsza. Jednak nasza zdolność do zaśmiecania krajobrazu nie ogranicza się do Ziemi. Dzięki uporowi i determinacji wyruszyliśmy w bezdroża kosmosu, w 1969 roku podłożyliśmy flagę na Księżycu, aw 1997 zrzuciliśmy robota na Marsa.
Zostawiliśmy śmieci do końca… dużo śmieci. Od pierwszej księżycowej nocy zostawiamy na powierzchni księżyca flagi, buty, ludzkie worki na śmieci, wozy, rzeźby i brudne mokre chusteczki. Jest też mnóstwo modułów i czujników pozostawionych lub celowo uszkodzonych na powierzchni. W rzeczywistości Księżyc ma około 200-250 ton szczątków, a kiedy wrócimy do najbliższego niebieskiego sąsiada Ziemi — Artemis 1 ma wystartować w przyszłym tygodniu (kiedy wszystkie gwiazdy się zrównają) — bez wątpienia zbierzemy jeszcze więcej szczątków.
NASA wylądował Pathfinder w Ares Valli, kanale odwadniającym na powierzchni Marsa, 4 lipca 1997 r. Ale wysyłamy misje na Marsa od lat sześćdziesiątych. XX wiek Pierwszym sztucznym obiektem, który wylądował, był rosyjski Mars 2 Orbiter w 1972 roku, ale tylko dlatego, że rozbił się po awarii silnika odrzutowego podczas próby lądowania. Od tego czasu umieściliśmy na Marsie kolejne 18 obiektów.
Wszystkie te speedboty wyrzuciły dużo śmieci. Podczas gdy rakiety mogą zabrać te małe ludziki z Ziemi na Marsa, kiedy wylądują na powierzchni, łaziki są ukryte w modułach. Wszystkie te moduły wyposażone są w osłonę termiczną oraz system lądowania (spadochron), dzięki czemu łaziki nie rozpryskują się. Wszystkie te urządzenia zostaną ostatecznie zrzucone na krajobraz i pozostawione (przez Space.com), ponieważ obecnie na Marsie nie ma żadnych śmieci.

Dziewięć z 18 łazików nie jest już aktywnych, zepsutych lub po prostu pozbawionych soku i pozostanie tam na zawsze… lub gdy pierwsze kolonie zaczną wypluwać szczątki. Ponadto potwierdzono dwie awarie, a cztery są bardziej narażone na ten sam los. Gdy łaziki zbierają i zbierają próbki i dane, również pozostawiają po sobie fragmenty. Na przykład pękła część aluminiowego koła Curiosity, a Perseverance upuścił używaną klatkę.
Według Space.com, całkowita waga wszystkiego, co zostało wysłane na Marsa, wynosi około 22 000 funtów. Ale jeśli usuniesz 6306 funtów wciąż działającego sprzętu (trzy łaziki i jeden lądownik), to na powierzchni czerwonej planety pozostanie prawie 15 700 funtów gruzu.

Dodaj komentarz