Domy energooszczędne – jak uzyskać dodatkową energię?

fotowoltaika

Budownictwo energooszczędne to dzisiaj jeden z najczęściej poruszanych tematów w kontekście architektury i budownictwa (zarówno jedno, jak i wielorodzinnego).

Budynki tego rodzaju, ze względu na zastosowane w nich rozwiązania charakteryzują się o wiele mniejszym poborem energii różnego rodzaju, a co za tym idzie również mniejszymi kosztami utrzymania. Budownictwo energooszczędne jest dziś jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi sektora.

Instalacje fotowoltaiczne – sposób na darmową energię w domu

W całym rejonie Opola i okolic wyraźnie widać tendencję do inwestowania w rozwiązania, dzięki którym można obniżyć wydatki na utrzymanie domu. Jednym z takich rozwiązań są panele słoneczne, które są częścią instalacji pozwalającej na wykorzystywanie darmowej energii słonecznej i przetwarzanie jej na elektryczną. Fotowoltaika Opole to coraz bardziej istotna gałąź lokalnej gospodarki. Dostarcza rozwiązań w zakresie instalacji fotowoltaicznych i kolektorów.

Jak pokazuje doświadczenie, przy korzystnych warunkach, ale również (i przede wszystkim) sprawnej i dobrze zaprojektowanej instalacji możliwe jest pokrycie całego zapotrzebowania małego gospodarstwa domowego na prąd wyłącznie przy użyciu paneli słonecznych. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w budownictwie energooszczędnym. W klasycznym budownictwie, nawet jeżeli ilość wyprodukowanej energii nie jest w pełni wystarczająca, pozwala na znaczne zmniejszenie wydatków.

fotowoltaika na ddachu domu

Kolektory słoneczne – ciepła woda bez ograniczeń

Innym rozwiązaniem, dzięki któremu można znacznie obniżyć ilość energii pobieranej i wykorzystywanej przez budynek są kolektory słoneczne, dzięki którym można uzyskiwać duże ilości darmowej, ciepłej wody. Oczywiście kolektory takie zawsze mają swoją wydajność, która stanowi pewnego rodzaju granicę ich możliwości, tak więc w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na gorącą wodę warto mieć również możliwość równoległego zastosowania alternatywnych metod jej ogrzewania. Instalacje tego rodzaju sprawdzają się głównie w ciągu cieplejszej pory roku.

Dodaj komentarz