Kontrowersyjny teleskop?

Hawaje
Można śmiało powiedzieć, że sytuacja wokół 30-metrowego teleskopu jest skomplikowana. Z drugiej strony astronomowie mają nadzieję zbudować Thirty Meter Telescope (TMT), ogromny teleskop optyczny nowej generacji, na Mauna Kea, uśpionym wulkanie na Wielkiej Wyspie Hawaje. Jednak niektórzy rdzenni Hawajczycy są temu przeciwni, ostrzegając przed możliwym ekologicznym zniszczeniem tego miejsca i twierdząc, że ich tradycyjne i święte prawa są łamane.

Demonstracje, kontr-demonstracje i różne ruchy polityczne miały miejsce co najmniej od 2014 r. Demonstranci byli masowo aresztowani w 2015 i 2019 r.; Protestujący na całym świecie maszerowali w solidarności z Hawajczykami, a nawet Rock stał przez chwilę z boku. Większość sporów trwa 10 lat, ale ruch jest niewielki. Cóż, co najmniej trzy miesiące temu, kiedy sprawy zmieniły się dramatycznie.
Obecny spór między astronomami a demonstrantami w sprawie Mauna Kea wynika z dość prostego pytania o suwerenność: czyja to ziemia, kto może jej używać i jak. Wiele z tych pytań pozostaje bez odpowiedzi, stąd kontrowersje, choć przynajmniej niektóre fakty nie są kwestionowane.

Na co wszyscy się zgadzają?

Po pierwsze, prawo federalne i stanowe Hawajów uznają, że niektóre ziemie są własnością społeczności tubylczych i że społeczności te dyktują użytkowanie ziemi. Standardy dla ziem tubylczych są różne, ale większość preferuje miejsca święte i/lub świeckie dla określonej grupy tubylczej, zwłaszcza jeśli ta grupa aktywnie uważa je za swoje. Po drugie, Mauna Kea jest świętym i świeckim miejscem dla wielu rdzennych Hawajczyków. Ci rdzenni Hawajczycy aktywnie ją twierdzą.

Po trzecie, chociaż Mauna Kea może spełniać wymogi prawne ojczyzny, to jednak historycznie nie była tak traktowana. Mauna Kea została legalnie ustanowiona jako rezerwa badawcza pod administracją University of Hawaii w 1968 roku.
Po czwarte, University of Hawaii popełnił szereg błędów w opiece nad Mauna Kea. Wszyscy się zgadzają, łącznie z uniwersytetem. W 1998 r. UH przeprowadził dokładne samośledztwo, które wykazało poważne szkody w środowisku i naruszenia praw rdzennych mieszkańców Mauna Kea. Większość z tych pytań została podniesiona na długo przed kontrolą, jaką rdzenni Hawajczycy starali się chronić swoje święte miejsce, i rzeczywiście wielu Hawajczyków jest sceptycznie nastawionych do dalszych postępów naukowych.

Wreszcie, Mauna Kea jest niesamowicie dobrym miejscem do patrzenia w niebo. W rzeczywistości ma wszystko, o czym marzą astronomowie: dużą wysokość, czyste powietrze, minimalne zanieczyszczenie i szerokie, płaskie miejsce do rozglądania się i oglądania gwiazd. Zmieściłby się tam 30-metrowy teleskop, więc w 2013 roku TMT Project wybrał Mauna Kea jako idealną lokalizację i natychmiast podjął próbę rozpoczęcia budowy. Od tego czasu protestujący często stawali im na drodze, często dosłownie.

Zaciekły konflikt z zaskakującym rezultatem

Aktywne protesty trwają na Mauna Kea od 2014 roku. Konkluzja jest prosta: projekt TMT twierdzi, że wykonali należytą staranność, ich dokumenty są w porządku i mogą budować. Protestujący twierdzą, że rdzenni mieszkańcy nie byli odpowiednio zaangażowani w podejmowanie decyzji, że projekty naukowe już spowodowały znaczne szkody na Mauna Kea i że mają prawo i obowiązek chronić miejsca ważne dla rdzennej kultury hawajskiej.
Konflikt zaostrzył się w 2015 roku, kiedy protesty zablokowały drogę prowadzącą do Mauna Kea, aby zatrzymać pojazdy budowlane. Aresztowano dziesiątki protestujących, wieści rozeszły się po całym świecie, a rząd stanowy i Sąd Najwyższy Hawajów interweniowały. W kolejnych latach postęp był niewielki. Mnożyły się drobne konflikty, w tym aresztowano ponad 30 rdzennych hawajskich rodziców w 2019 r., poinformował The Guardian.
Wtedy wydarzyły się dwie rzeczy. Najpierw przyszedł kapu Aloha. „Kapu aloha” oznacza – bardzo szeroko – „miłość i świętość”. To więcej niż motto; kapu Aloha to starożytny, tradycyjny kodeks postępowania w rdzennej hawajskiej kulturze zakorzeniony w ochronie lorda Wahi i Kapu wahi, „miejsc warstwowych” i „miejsc świętych”. Mauna Kea to jedno i drugie.
Wielu rdzennych hawajskich demonstrantów poparło Aloha Kapu po aresztowaniach podczas protestów w 2019 roku. Od tego czasu organizacja stworzyła ramy pokojowej współpracy między protestującymi a interesami zewnętrznymi. Kapu Aloha oferuje wskazówki dla obu stron i umożliwia ludziom z hawajskiej kultury i spoza niej, aby z szacunkiem wchodzić w interakcje ze świętymi rzeczami i wokół nich.
Po drugie, zadzwonił rząd stanowy. W czerwcu 2022 r. NDP ogłosiło, że Hawaje uchwaliły ustawę stanową mającą na celu usunięcie Mauna Kea z University of Hawaii. Nowe prawo stworzyło radę złożoną z nauczycieli, badaczy i przedstawicieli rdzennych Hawajczyków oraz grup interesu, która miała decydować o kolejnych krokach.

Co stanie się z Mauna Kea?

Mówiąc najprościej, nikt nie wie na pewno, co stanie się z Mauna Kea. Nowa rada wygląda na postęp, ale napotyka na nie do pogodzenia różnicę: Mauna Kea nie da się uratować, zachowując 18-piętrowy teleskop o powierzchni 34000 stóp kwadratowych. Kiedy mówisz o konfiguracji zdolnej do czterech razy ostrzejszej i nbsp; nawet z zupełnie nowym Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba i przestrzenią ponad dwanaście razy większą niż Hubble, wiesz, że ślad nie jest mały. Jeśli te dwa cele można pogodzić, nikt jeszcze tego nie rozgryzł.

Wiemy, że ludzie próbują. Strony przynajmniej starają się komunikować zarówno z sojusznikami, jak i przeciwnikami, tworząc podstawę do kompromisu. Pod wieloma względami tablica była tylko kolejnym logicznym krokiem dla demonstrantów czapek Aloha, zapewniając środki, dzięki którym wszystkie osoby zaangażowane w decyzję mogły stawić czoła sobie i podejmować w pełni reprezentatywne decyzje. Rząd cywilny rzadko spełnia standardy Aloha Capo, ale nowa rada jest co najmniej jednym ważnym krokiem naprzód dla Hawajów.

Dodaj komentarz