Perfumy w historii ludzkości


Kiedy wyczuwamy konkretny zapach, taki jak, powiedzmy, czyste pranie lub świeżą brzoskwinię, natychmiastowo i nieświadomie łączymy ten zapach z częścią naszej pamięci. Zapach może wywoływać uczucia i przywoływać wspomnienia, o których zapomnieliśmy. Perfumy to po prostu opanowanie niektórych z najczęstszych nut zapachowych i ich pomysłowe połączenie w celu stworzenia niepowtarzalnego zapachu dla indywidualnej osoby.

Aby zrozumieć perfumy, musielibyśmy zacząć od samego początku, od czasów starożytnych Egipcjan.

Początki i historia

Egipcjanie byli odpowiedzialni za pochodzenie perfum. Wykorzystywali zapachy we wszystkim, od ceremonii religijnych po przygotowania pogrzebowe, a także codzienne ich używanie. Bogate elity egipskiego społeczeństwa, zarówno męskie, jak i kobiece, ozdabiałyby się zapachami przypominającymi lilię, aby określić ich status.

Persowie przyjęli stosowanie perfum jako znaku statusu społecznego. Dopiero Grecy i Rzymianie zapoznali dogłębnie z tematem perfum. Zaczęto postrzegać perfumy jako sztukę i produkować masowo i konsekwentnie. Niedawno archeolodzy odkryli fabrykę perfum z 2000 roku pne na Cyprze, która wydawała się specjalizować w produkcji zapachów, takich jak kolendra, liść laurowy, mirta, lawenda i rozmaryn.

Perfumy powoli rozprzestrzeniają się po całym świecie. Przez pewien czas zapachy były zarezerwowane głównie do użytku podczas ceremonii religijnych. Jednak w 1190 roku perfumy zaczęły być produkowane komercyjnie w Paryżu. Od tego czasu ich produkcja rozrosła się w potężny przemysł. Zapach jest niezastąpioną częścią życia. Odgrywał ważną rolę także w życiu ludzi przez cały okres trwanie ludzkości. Egipt był kiedyś centrum produkcji perfum, ale niedawne odkrycie 4000 letnich perfum na Cyprze rzuca nowe światło na historię przemysłu perfumeryjnego.

Jak powstają Perfumy

Egipcjanie tworzyli maści i balsamy z olejkami eterycznymi wymieszanymi w celu dostarczenia zapachu. Dzisiejsze perfumy wykorzystują znacznie bardziej złożoną metodę przygotowania. Pożądane zapachy w określonych ilościach łączy się z etanolem lub etanolem i wodą. Koncentracja zapachu zależy od rodzaju perfum. Na przykład prawdziwe perfumy mogą mieć skład do 40% materiału zapachowego. Woda perfumowana będzie zawierać do 20% materiału zapachowego w swojej mieszaninie, dzięki czemu będzie jaśniejszy, bardziej subtelny. Wszystko zależy od pożądanego profilu perfum i zapachów, które perfumiarz chce włączyć.

Perfumy z pewnością ewoluowały, aby dopasować się do współczesnych czasów, ale czy wiesz, że może być coś takiego jak pigułka perfum w naszej przyszłości?

Za perfumami kryje się zaskakująca ilość chemii, szczególnie te produkowane syntetycznie. Perfumy w tym przypadku „Made by nose” – perfumarze-nosy to wyjątkowa rasa profesjonalistów.

Rodzaje perfum

Prawdziwe perfumy, jak omówiono powyżej, są silnie skoncentrowaną mieszanką zapachów. Następnym „krokiem” w dół od perfum jest Esprit de Parfum, który zawiera do 30% związków aromatycznych. Woda toaletowa nigdy nie będzie miała więcej niż 15% stężenia. Jeśli chodzi o to, czy zapach bardziej pasuje do męskiej czy żeńskiej grupy demograficznej, identyfikator znajduje się w notatkach zapachowych. Najczęściej spotykanymi rodzinami zapachów są kwiatowe, szyprowe (aromaty bergamotowe), oceaniczne, cytrusowe, owocowe i smakowe (zapachy, takie jak wanilia i miód), a zapach określa koncentracja i dominacja zawartych w nim nut zapachowych.

Wąchaj właściwy zapach –
Zrozumienie historii perfum to jedno; wykorzystanie tej wiedzy do wyboru własnego zapachu to coś innego.

Źródła aromatu

Obecnie wiele perfum wykorzystuje syntetyczne zapachy. Historycznie i z niektórymi nowoczesnymi, całkowicie naturalnymi producentami perfum, zapachy pochodzą z olejków eterycznych roślin, zwierząt, a nawet wodorostów. Syntetyczne twory, odwrotnie, oferują zapachy, których nie ma w świecie przyrody. Na przykład zapach Calone ma ślady ozonu i metalu. Wiele zapachów „piżma” jest teraz produkowanych sztucznie, zarówno w celu zapewnienia perfumiarzom bardziej neutralnego zapachu i złagodzenia potrzeby zbierania ze zwierząt. Istnieje debata, czy zapach syntetyczny jest lepszy czy gorszy od naturalnych aromatów, ale ostatecznie dochodzi do pytania o osobiste preferencje klienta.

Perfumy naturalne

Wiele perfum dzisiaj wykorzystuje syntetyczne zapachy. Jeśli wolisz, aby twój zapach był naturalny, zapoznaj się z procesem tworzenia perfum z olejków eterycznych. Oleje są częścią tajemnicy perfum. Odkryj oleje, o których istnieniu nie wiedziałeś, takie jak orris i tatarak,

Dodaj komentarz