Technologia błyskawicy, która może ocalić życie

błyskawica
Błyskawica może być przerażającym widokiem, ale istnieje technologia, która może sprawić, że katastrofalne burze będą mniej przerażające niż zwykle. Natura może nam powiedzieć, kto tu rządzi, a uderzenie pioruna może z łatwością zmusić każdego do jak najszybszego schowania się. Na szczęście technologia prognozowania pogody ewoluowała przez lata, a satelity służą teraz jako zwykłe oczy ludzkości na niebie, wykrywające wszelkie podejrzane anomalie. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) to grupa, która pomaga zapobiegać padaniu ofiarą takich zagrożeń pogodowych przez cywilów.

Korzystając z różnych technologii związanych z pogodą, NOAA konsekwentnie znajduje sposoby, aby dać ludziom przewagę w unikaniu zagrożeń. Jednak problem z piorunami polega na tym, że są nieprzewidywalne. Ludzie mają niewielką, ale bardzo realistyczną szansę na trafienie piorunem i zmiażdżenie przez losową rakietę z kosmosu. NOAA stara się temu zapobiec dzięki zaawansowanej technologii błyskawicy, ale czy jest obiecująca, czy jest za wcześnie, aby to stwierdzić?

Szokująco szybka technologia… w dobry sposób

Ciężko jest przewidzieć piorun, zanim to nastąpi, po prostu dlatego, że dzieje się to niemal natychmiast, ale NOAA testuje nowy rodzaj technologii, aby sobie z tym poradzić. Sprawdź LightningCast: prototypowy program prognozowania pogody, który łagodzi problem, przewidując piorun co najmniej godzinę przed jego wystąpieniem, według NOAA. Wykorzystuje zmieniające się kolory wizualne wskazówki, aby pokazać różne stopnie prawdopodobieństwa i łatwo przedstawia prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w określonym obszarze. Chociaż zgony związane z piorunami mogą wydawać się rzadkie, National Weather Service zgłasza 14 przypadków tylko od 2022 r.

Jednak z pomocą krajowej służby meteorologicznej LightningCast udało się zapobiec podobnym zdarzeniom podczas Światowych Igrzysk Olimpijskich, które miały odbyć się w Alabamie. Po użyciu go do wykrycia potencjalnego zagrożenia piorunem w okolicy, NWS pomógł opóźnić wydarzenie, które mogło spowodować śmiertelny szok dla tysięcy uczestników (poprzez FOX Weather). Podczas gdy technologia jest nadal badana, mówi się, że LightningCast otrzymał „przychylny” odbiór od prognostów, a niektórzy mają nadzieję, że wkrótce zostanie szeroko przyjęta. Fakt, że ktoś inbsp; potencjalnie śmiercionośne formy technologii & nbsp; po prostu daje nam fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które nasuwa pytanie, czy tak samo jest w przypadku LightningCast?

Jak dokładny jest LightningCast?

Dla tych, którzy zastanawiają się, jak dokładnie działa LightningCast, jest to w zasadzie aplikacja, która wykorzystuje uczenie maszynowe wraz z dużą ilością danych wejściowych z różnych satelitów (przez NOAA). Następnie wykorzystuje te informacje do obliczenia prawdopodobieństwa uderzenia pioruna w określonym obszarze. Sam LightningCast nie wykonuje całej pracy, jednak jest raczej narzędziem wspomagania decyzji (DSS), które pomaga prognostom. Gdy odczyty programu przekraczają prawdopodobieństwo 50%, prognostycy mogą lepiej określić, kiedy wydać ostrzeżenia w obszarach zagrożonych taką katastrofą. W porównaniu z predyktorem prawdopodobieństwa wyładowania piorunem opartym na ruchu burzy, LightningCast wyświetla bardziej czytelny format, a jego ergonomia została określona jako „doskonała”.

Zgodnie z wpisem na blogu prowadzonym przez NOAA Experimental Alert Program, silnik LightningCast rozszerza swoją reprezentację graficzną, ponieważ ma „wyświetlać możliwe do zastosowania prawdopodobieństwa, które są zrozumiałe dla użytkownika” . Oszczędza to czas programu w przewidywaniu możliwych uderzeń pioruna. To, co sprawia, że ​​NOAA jest bardziej pewne odczytów LightningCast, to jego zdolność do „przejścia 40 minut”, dając użytkownikom mnóstwo czasu na działanie i zdecydowane przygotowanie. LightningCast, jeszcze w fazie beta, okazał się obiecujący, ale na razie tylko czas pokaże, ile istnień może uratować.

Dodaj komentarz